Хто такий Іван Назарович Снігур і чому його ім’я присвоєно музею?

Такі питання задають кожного разу відвідувачі музею побуту Західної України в м. Севастополі, які вперше потрапили в музей.

Коли я, в 2006 році, після прийняття рішення про створення вищезгаданого музею, поринув в історію Буковинського краю, Чернівців та етнографічні відомості про буковинців, зчаста чув про відомого краєзнавця, етнографа, колекціонера старожитностей та творів мистецтва, заслуженого майстра народної творчості Снігура Івана Назаровича.
Розповідали про нього як про легендарну людину, яка все своє життя присвятила тому, щоб зберегти для нащадків безцінну колекцію старожитностей, творів мистецтва, відомості з історії нашого краю та міста Чернівців.

Він був консультантом по етнографії на багатьох фільмах, в тому числі на незабутніх - «Тіні забутих предків» та «Білий птах з чорною ознакою». Він плідно співпрацював з видатними діячами кіно – з Іваном Миколайчуком та Сергієм Параджановим. Наведу вам листа С. Параджанова до І. Снігура та відгук на його виставку.

Було велике бажання познайомитись з ним. Але мені говорили що Снігур І.Н. до себе сторонніх  не підпускає і відмовляється від спілкування. Мені допоміг зустрітися з ним мій родич, друг, нині покійний художник, видавець, головний редактор газеті «Крайова освіта» Радомський Іван Степанович. Він поручився за мене перед І.Н. Снігуром,  і наша перша зустріч відбулася влітку 2009 року.

З того часу кожен свій приїзд до Чернівців я присвячую Снігуру І.Н.  Ми з ним маємо довготривалі бесіди. Його розповіді про життя минуле і сьогоднішнє можна слухати безкінечно! Його знання неосяжні! Його майстерність з лозоплетіння дивовижна, вишуканість форм та красота творів неповторна! Неоціненна його допомога мені в розвитку та ставленні музею.

Дуже прикро, що його бажання заснувати «Музей Чернівців», повністю заповнити його експонатами та передати в дар місту Чернівці безцінну колекцію старожитностей, творів мистецтва не найшло відгуку як у минулій владі так і в теперішній. Рахується нормою, що людина може тратити своє здобуте багатство на яхти, літаки, нерухомість за кордоном України.  Але коли людина присвятила все своє життя збереженню безцінного історичного скарбу і має бажання передати його своєму народові, щоб зберегти для нащадків – не находить порозуміння у владі. Можновладці, які обрані та призначені від імені цього народу, відмовляють в цьому. На словах вони обіцяють допомогу, а на справді нічого не роблять. Як це можна зрозуміти?

Тому, щоб віддати належне Снігуру І.Н., який все своє життя присвятив благородній справі збереження історичної пам’яті про буковинців, чернівчан, про їх життя та побут, ми вирішили присвоїти його ім’я  Музею побуту Західної України(Буковини) в м. Севастополі. Кожна екскурсія починається з розповіді – Хто такий Іван Снігур. Демонструється експозиція з творів майстра. Бажаючим познайомитись поближче з Іваном Назаровичем та Буковиною дарується його книжка «Мої мандрівки по Буковині».
Його життя, його творчість заслуговують значно більшого визнання на Буковині. Хотілось би щоб це було зроблено при його житті та нашій пам’яті!

Михайло Кузменюк


bupropionhclxl.ru